DWM-07-61-G-S-625
Samtec Inc.
Product No:
DWM-07-61-G-S-625
Description:
CONN HDR 7POS 0.05 STACK T/H
User Guide
Number of Rows 1
Number of Positions 7
Color Black
Length - Post (Mating) 0.305" (7.747mm)
Row Spacing -
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin 1.050" (26.670mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, DWM
Pitch 0.050" (1.27mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.625" (15.875mm)
Package Tube
Length - Tail 0.120" (3.048mm)