DWM-40-60-G-S-555
Samtec Inc.
Product No:
DWM-40-60-G-S-555
Description:
CONN HDR 40POS 0.05 STACK T/H
User Guide
Number of Rows 1
Number of Positions 40
Color Black
Length - Post (Mating) 0.150" (3.810mm)
Row Spacing -
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin 0.825" (20.955mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, DWM
Pitch 0.050" (1.27mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.555" (14.097mm)
Package Bulk
Length - Tail 0.120" (3.048mm)