DWM-40-61-G-D-930
Samtec Inc.
Product No:
DWM-40-61-G-D-930
Description:
CONN HDR 80POS 0.05 STACK T/H
User Guide
Number of Rows 2
Number of Positions 80
Color Black
Length - Post (Mating) -
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin 1.050" (26.670mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold
Series Flex Stack, DWM
Pitch 0.050" (1.27mm)
Mfr Samtec Inc.
Length - Stack Height 0.930" (23.622mm)
Package Bulk
Length - Tail 0.120" (3.048mm)