E2E-X10Y1-US
Omron Automation and Safety
Product No:
E2E-X10Y1-US
Description:
SENSOR PROX INDUCTIVE 10MM CYL
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 70°C
Ingress Protection IP67, NEMA 1,4,6,12,13
Termination Style Cable Leads
Output Type SCR-NO, 2-Wire
Sensing Distance 0.394" (10mm)
Response Frequency 25Hz
Shielding Shielded
Product Status Active
Indicator LED
Series E2E
Package / Case Cylinder, Threaded - M30
Sensor Type Inductive
Voltage - Supply 20 VAC ~ 264 VAC