E2E-X18MC230 5M
Omron Automation and Safety
Product No:
E2E-X18MC230 5M
Description:
SENSOR INDUCT 15MM NPN M30 NC
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Ingress Protection IP67, IP69K
Termination Style Cable Leads
Output Type NPN-NC, 3-Wire
Sensing Distance 0.709" (18mm)
Response Frequency 100Hz
Shielding Unshielded
Product Status Active
Indicator LED
Series E2E NEXT
Package / Case Cylinder, Threaded - M30
Sensor Type Inductive
Voltage - Supply 10V ~ 30V