E2E-X18ME1-M1J 0.3M
Omron Automation and Safety
Product No:
E2E-X18ME1-M1J 0.3M
Description:
SENSOR PROX INDUCTV 18MM CYL .3M
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Ingress Protection IP67
Termination Style Cable with Connector
Output Type NPN-NO, 3-Wire
Sensing Distance 0.709" (18mm)
Response Frequency 100Hz
Shielding Unshielded
Product Status Obsolete
Indicator LED
Series E2E
Package / Case Cylinder, Threaded - M30
Sensor Type Inductive
Voltage - Supply 10V ~ 40V