E2E-X40MB3DL30 2M
Omron Automation and Safety
Product No:
E2E-X40MB3DL30 2M
Description:
SENSOR INDUCT 40MM PNP M30 NO/NC
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 70°C
Ingress Protection IP67, IP69K
Termination Style Cable Leads
Output Type PNP-NC/NO, 3-Wire
Sensing Distance 1.575" (40mm)
Response Frequency 100Hz
Shielding Unshielded
Product Status Active
Indicator LED
Series E2E NEXT
Package / Case Cylinder, Threaded - M30
Sensor Type Inductive
Voltage - Supply 10V ~ 30V