E36D251HPN152MC54M
Chemi-Con
Product No:
E36D251HPN152MC54M
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SCREW
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 2.125" (53.98mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.875" (22.22mm)
Voltage - Rated 250 V
Ripple Current @ Low Frequency 3.34 A @ 120 Hz
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.000" Dia (50.80mm)
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) 87.9mOhm @ 120Hz
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Series U36D
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 4.676 A @ 3 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 1500 µF