E36D500LPN183TC67N
Chemi-Con
Product No:
E36D500LPN183TC67N
Description:
CAP ALUM 18000UF 50V SCREW
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 2.625" (66.68mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance -10%, +50%
Lead Spacing 0.875" (22.22mm)
Voltage - Rated 50 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.000" Dia (50.80mm)
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Mfr Chemi-Con
Capacitance 18000 µF