E36D750HPN103UC79M
Chemi-Con
Product No:
E36D750HPN103UC79M
Description:
CAP ALUM 10000UF 75V SCREW
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 3.125" (79.38mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance -10%, +75%
Lead Spacing 0.875" (22.22mm)
Voltage - Rated 75 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.000" Dia (50.80mm)
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Mfr Chemi-Con
Capacitance 10000 µF