E5GN-R1P AC100-240
Omron Automation and Safety
Product No:
E5GN-R1P AC100-240
Description:
CONTROL TEMP RELAY OUT 100-240V
User Guide
Operating Temperature -10°C ~ 55°C
Display Characters - Height -
Ingress Protection IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Termination Style Screw Terminal
Output Type Relay (2)
Control Method On/Off, Proportional (PID)
Communications -
Number of Characters Per Row 4, 4
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 45.00mm x 22.00mm
Mounting Type Panel Mount
Product Status Obsolete
Weight 0.198 lb (89.81 g)
Series E5GN
Type Temperature Controller (RTD)
Display Type LCD - Dual Color Characters, Backlight
Voltage - Supply 100 ~ 240VAC
Mfr Omron Automation and Safety
Input Range -200°C ~ 850°C