E91F421VNT102MU65T
Chemi-Con
Product No:
E91F421VNT102MU65T
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 420V SNAP
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 2.657" (67.50mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.984" (25.00mm)
Voltage - Rated 420 V
Ripple Current @ Low Frequency 4.2 A @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.772" Dia (45.00mm)
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) 96mOhm @ 120Hz
Ratings -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Series U91F
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Ripple Current @ High Frequency 6.006 A @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 1000 µF