E91F451VND821MAA0T
Chemi-Con
Product No:
E91F451VND821MAA0T
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 450V SNAP
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 4.035" (102.50mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Voltage - Rated 450 V
Ripple Current @ Low Frequency 4.3 A @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) 102mOhm @ 120Hz
Ratings -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Series U91F
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Ripple Current @ High Frequency 6.149 A @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 820 µF