E92F351VNT152MU65T
Chemi-Con
Product No:
E92F351VNT152MU65T
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 350V SNAP
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 2.657" (67.50mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.984" (25.00mm)
Voltage - Rated 350 V
Ripple Current @ Low Frequency 6.8 A @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.772" Dia (45.00mm)
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) 74mOhm @ 120Hz
Ratings -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 85°C
Series U92F
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Ripple Current @ High Frequency 9.724 A @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 1500 µF