ECE-V0GA470SR
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECE-V0GA470SR
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 4V SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.213" (5.40mm)
Surface Mount Land Size 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 4 V
Ripple Current @ Low Frequency 34 mA @ 120 Hz
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Series VS
Package / Case Radial, Can - SMD
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 47 µF