ECJ-0EB1C473K
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECJ-0EB1C473K
Description:
CAP CER 0.047UF 16V X5R 0402
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 16V
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Temperature Coefficient X5R
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Product Status Obsolete
Ratings -
Series ECJ
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 0.047 µF