ECO-S1JA222BA
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECO-S1JA222BA
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 63V SNAP
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 63 V
Ripple Current @ Low Frequency 2 A @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) 128mOhm @ 120Hz
Ratings -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Series TS-HA
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 2.3 A @ 100 kHz
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 2200 µF