ECO-S1KA102BA
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECO-S1KA102BA
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 80V SNAP
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 80 V
Ripple Current @ Low Frequency 1.3 A @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) 182mOhm @ 120Hz
Ratings -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Series TS-HA
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 1.495 A @ 100 kHz
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 1000 µF