ECQ-E2823JB3
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECQ-E2823JB3
Description:
CAP FILM 0.082UF 5% 250VDC RAD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Dielectric Material Polyester, Metallized
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.535" (13.60mm)
Tolerance ±5%
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.311" L x 0.213" W (7.90mm x 5.40mm)
Product Status Active
Ratings -
Series ECQ-E(B)
Voltage Rating - DC 250V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC -
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 0.082 µF