Home / Crystals / ECS-200-20-5PXDN-TR
minImg
ECS-200-20-5PXDN-TR
ECS Inc.
Product No:
ECS-200-20-5PXDN-TR
Description:
CRYSTAL 20.0000MHZ 20PF SMD
User Guide
Load Capacitance 20pF
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Frequency Tolerance ±30ppm
Height - Seated (Max) 0.169" (4.30mm)
Frequency Stability ±100ppm
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.449" L x 0.189" W (11.40mm x 4.80mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 30 Ohms
Ratings -
Series CSM-7X-DN
Type MHz Crystal
Package / Case HC-49/US
Mfr ECS Inc.
Operating Mode Fundamental
Frequency 20 MHz