Home / Crystals / ECS-240-18-33-JGN-TR3
minImg
ECS-240-18-33-JGN-TR3
ECS Inc.
Product No:
ECS-240-18-33-JGN-TR3
Description:
CRYSTAL 24.0000MHZ 18PF SMD
User Guide
Load Capacitance 18pF
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Frequency Tolerance ±20ppm
Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)
Frequency Stability ±30ppm
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 40 Ohms
Ratings -
Series ECX-32
Type MHz Crystal
Package / Case 4-SMD, No Lead
Mfr ECS Inc.
Operating Mode Fundamental
Frequency 24 MHz