Home / Crystals / ECS-374-8-48-CKY-TR
minImg
ECS-374-8-48-CKY-TR
ECS Inc.
Product No:
ECS-374-8-48-CKY-TR
Description:
CRYSTAL 37.4000MHZ 8PF SMD
User Guide
Load Capacitance 8pF
Operating Temperature -30°C ~ 85°C
Frequency Tolerance ±10ppm
Height - Seated (Max) 0.013" (0.33mm)
Frequency Stability ±10ppm
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.047" L x 0.039" W (1.20mm x 1.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 100 Ohms
Ratings -
Series ECX-1048
Type MHz Crystal
Package / Case 4-SMD, No Lead
Mfr ECS Inc.
Operating Mode Fundamental
Frequency 37.4 MHz