Home / Oscillators / ECS-3953M-100-AU-TR
minImg
ECS-3953M-100-AU-TR
ECS Inc.
Product No:
ECS-3953M-100-AU-TR
Description:
XTAL OSC XO 10.0000MHZ HCMOS SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Supply (Disable) (Max) -
Spread Spectrum Bandwidth -
Absolute Pull Range (APR) -
Height - Seated (Max) 0.067" (1.70mm)
Frequency Stability ±100ppm
Current - Supply (Max) 16mA
Size / Dimension 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Ratings -
Series ECS-3953M-AU
Function Enable/Disable
Type XO (Standard)
Package / Case 4-SMD, No Lead
Voltage - Supply 3.3V
Output HCMOS
Mfr ECS Inc.
Base Resonator Crystal
Frequency 10 MHz