Home / Crystals / ECS-40-20-1X
minImg
ECS-40-20-1X
ECS Inc.
Product No:
ECS-40-20-1X
Description:
CRYSTAL 4.0000MHZ 20PF TH
User Guide
Load Capacitance 20pF
Operating Temperature -10°C ~ 70°C
Frequency Tolerance ±30ppm
Height - Seated (Max) 0.530" (13.46mm)
Frequency Stability ±50ppm
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.447" L x 0.183" W (11.35mm x 4.65mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 100 Ohms
Ratings -
Series HC-49UX
Type MHz Crystal
Package / Case HC-49/U
Mfr ECS Inc.
Operating Mode Fundamental
Frequency 4 MHz