Home / Crystals / ECS-400-8-30BQ-DS-TR
minImg
ECS-400-8-30BQ-DS-TR
ECS Inc.
Product No:
ECS-400-8-30BQ-DS-TR
Description:
CRYSTAL 40.0000MHZ 8PF SMD
User Guide
Load Capacitance 8pF
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Frequency Tolerance ±30ppm
Height - Seated (Max) 0.033" (0.85mm)
Frequency Stability ±100ppm
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 30 Ohms
Ratings AEC-Q200
Series ECX-53BQ
Type MHz Crystal
Package / Case 4-SMD, No Lead
Mfr ECS Inc.
Operating Mode Fundamental
Frequency 40 MHz