ECW-F2335HAB
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECW-F2335HAB
Description:
CAP FILM 3.3UF 3% 250VDC RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications High Frequency, Switching
Height - Seated (Max) 0.976" (24.80mm)
Tolerance ±3%
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.492" (12.50mm)
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.937" L x 0.492" W (23.80mm x 12.50mm)
Product Status Active
Ratings -
Series ECW-F(A)
Voltage Rating - DC 250V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC -
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 3.3 µF