ECW-H16152RHV
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECW-H16152RHV
Description:
CAP FILM 1500PF 3% 1.6KVDC RAD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications High Frequency, Switching
Height - Seated (Max) 0.728" (18.50mm)
Tolerance ±3%
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" L x 0.256" W (18.00mm x 6.50mm)
Product Status Active
Ratings -
Series ECW-H(V)
Voltage Rating - DC 1600V (1.6kV)
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 1500 pF