ECW-H20302HV
Panasonic Electronic Components
Product No:
ECW-H20302HV
Description:
CAP FILM 3000PF 3% 2KVDC RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications High Frequency, Switching
Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)
Tolerance ±3%
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" L x 0.374" W (18.00mm x 9.50mm)
Product Status Active
Ratings -
Series ECW-H(V)
Voltage Rating - DC 2000V (2kV)
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC -
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 3000 pF