EDV14-250MK-L
Panduit Corp
Product No:
EDV14-250MK-L
Manufacturer:
Panduit Corp
Description:
STRONGHOLD MALE DISCONNECT, VINY
User Guide
Insulation Insulated
Tab Width 0.250" (6.35mm)
Tab Thickness 0.032" (0.81mm)
Tab Length -
Color Blue
Terminal Type Standard
Contact Finish Nickel
Termination Crimp
Gender Male
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Wire Gauge 14-16 AWG
Product Status Active
Series 250
Length - Overall 0.830" (21.08mm)
Insulation Diameter 0.165" (4.19mm)