EEC2D205HQA401
Nichicon
Product No:
EEC2D205HQA401
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP FILM
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.024" (26.00mm)
Tolerance -5%, +10%
Termination Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Lead Spacing -
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 1.457" L x 0.453" W (37.00mm x 11.50mm)
Product Status Active
Ratings -
Series EEC
Voltage Rating - DC -
Package / Case Rectangular Box
Voltage Rating - AC 200V
Mfr Nichicon
Capacitance 2 µF