EEE-1JA470UP
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEE-1JA470UP
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 63V SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.402" (10.20mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 63 V
Ripple Current @ Low Frequency 45 mA @ 120 Hz
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Product Status Not For New Designs
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings AEC-Q200
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Series S
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 76.5 mA @ 10 kHz
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 47 µF