EEF-UD0E271ER
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEF-UD0E271ER
Description:
CAP ALUM POLY 270UF 20% 2.5V SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Surface Mount Land Size 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 2.5 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) 15mOhm
Ratings -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Series SP-Cap UD
Type Polymer
Package / Case 2917 (7343 Metric)
Ripple Current @ High Frequency 3 A @ 100 kHz
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 270 µF