EEH-AZF1J330B
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEH-AZF1J330B
Description:
CAP ALUM HYBRID 33UF 20% 63V T/H
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Voltage - Rated 63 V
Ripple Current @ Low Frequency 65 mA @ 100 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 40mOhm
Ratings AEC-Q200
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 150°C
Series ZF
Type Hybrid
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 650 mA @ 100 kHz
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 33 µF