EET-HC2G821EA
Panasonic Electronic Components
Product No:
EET-HC2G821EA
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 400V SNAP
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 400 V
Ripple Current @ Low Frequency 2.3 A @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) 202mOhm @ 120Hz
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Series TS-HC
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 820 µF