EET-HC2W271KF
Panasonic Electronic Components
Product No:
EET-HC2W271KF
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 450 V
Ripple Current @ Low Frequency 1.19 A @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) 675mOhm @ 120Hz
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Series TS-HC
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 1.666 A @ 10 kHz
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 270 µF