EET-UQ2S151BA
Panasonic Electronic Components
Product No:
EET-UQ2S151BA
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 420V SNAP
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.181" (30.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing -
Voltage - Rated 420 V
Ripple Current @ Low Frequency 1.18 A @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.326Ohm @ 120Hz
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Series TS-UQ
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 1.652 A @ 10 kHz
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 150 µF