EEU-ED2C331
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-ED2C331
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 160V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.240" (31.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 160 V
Ripple Current @ Low Frequency 900 mA @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Series ED-A
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 2 A @ 100 kHz
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 330 µF