EEU-FK0J332B
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-FK0J332B
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 6.3 V
Ripple Current @ Low Frequency 1.512 A @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings AEC-Q200
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Series FK
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.89 A @ 100 kHz
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 3300 µF
Package Tape & Box (TB)
Impedance 29 mOhms