EEU-FR1C681
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-FR1C681
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 16 V
Ripple Current @ Low Frequency 967.5 mA @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Lifetime @ Temp. 6000 Hrs @ 105°C
Series FR-A
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.24 A @ 100 kHz
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 680 µF
Package Bulk
Impedance 43 mOhms