EEU-HD1V332B
Panasonic Electronic Components
Product No:
EEU-HD1V332B
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 35V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 35 V
Ripple Current @ Low Frequency 1.61 A @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Series HD
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.852 A @ 100 kHz
Mfr Panasonic Electronic Components
Capacitance 3300 µF