Home / Ferrite Cores / EFD15/8/5-3C95-A63-S
minImg
EFD15/8/5-3C95-A63-S
Ferroxcube
Product No:
EFD15/8/5-3C95-A63-S
Manufacturer:
Ferroxcube
Package:
EFD 15 x 8 x 5
Description:
FERRITE CORE EFD 63NH 3C95 2PC
User Guide
Inductance Factor (Al) 63 nH
Effective Area (Ae) mm² 15
Tolerance ±4%
Material 3C95
Core Type EFD
Product Status Active
Supplier Device Package EFD 15 x 8 x 5
Effective Length (le) mm 34
Series -
Effective Permeability (µe) 114
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³ 510
Length 0.591" (15.00mm)
Gap Gapped
Mfr Ferroxcube
Height 0.295" (7.50mm)
Package Bulk
Width 0.183" (4.65mm)