Home / Film Capacitors / EFDKA80K806F044DH
minImg
EFDKA80K806F044DH
Eaton - Electronics Division
Product No:
EFDKA80K806F044DH
Description:
CAP FILM 80UF 10% 800VDC RAD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications Automotive; DC Link, DC Filtering
Height - Seated (Max) 2.205" (56.00mm)
Tolerance ±10%
Termination PC Pins
Lead Spacing 2.067" (52.50mm)
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.264" L x 1.772" W (57.50mm x 45.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 4.2 mOhms
Ratings AEC-Q200
Series EFDKA
Voltage Rating - DC 800V
Package / Case Radial - 4 Leads
Voltage Rating - AC -
Mfr Eaton - Electronics Division
Capacitance 80 µF