Home / Film Capacitors / EFDKS1AK256E174DH
minImg
EFDKS1AK256E174DH
Eaton - Electronics Division
Product No:
EFDKS1AK256E174DH
Description:
CAP FILM 25UF 10% 1000VDC RAD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications DC Link, DC Filtering
Height - Seated (Max) 2.008" (51.00mm)
Tolerance ±10%
Termination PC Pins
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.654" L x 1.378" W (42.00mm x 35.00mm)
Product Status Active
Ratings -
Series EFDKS
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Mfr Eaton - Electronics Division
Capacitance 25 µF