Home / Film Capacitors / EFDKS90K605D122LH
minImg
EFDKS90K605D122LH
Eaton - Electronics Division
Product No:
EFDKS90K605D122LH
Description:
CAP FILM 6UF 10% 900VDC RAD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications DC Link, DC Filtering
Height - Seated (Max) 1.331" (33.80mm)
Tolerance ±10%
Termination PC Pins
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.260" L x 0.709" W (32.00mm x 18.00mm)
Product Status Active
Ratings -
Series EFDKS
Voltage Rating - DC 900V
Mfr Eaton - Electronics Division
Capacitance 6 µF