Home / Film Capacitors / EFX2S30K125C062LH
minImg
EFX2S30K125C062LH
Eaton - Electronics Division
Product No:
EFX2S30K125C062LH
Description:
CAP FILM 1.2UF 10% 305VAC RAD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 110°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications EMI, RFI Suppression
Height - Seated (Max) 0.886" (22.50mm)
Tolerance ±10%
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.024" L x 0.472" W (26.00mm x 12.00mm)
Product Status Active
Ratings X2
Series EFX2S
Voltage Rating - DC 630V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 305V
Mfr Eaton - Electronics Division
Capacitance 1.2 µF