Home / Film Capacitors / EFX2S35K185D082LH
minImg
EFX2S35K185D082LH
Eaton - Electronics Division
Product No:
EFX2S35K185D082LH
Description:
CAP FILM 1.8UF 10% 350VAC RAD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 110°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications EMI, RFI Suppression
Height - Seated (Max) 1.134" (28.80mm)
Tolerance ±10%
Termination PC Pins
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.260" L x 0.551" W (32.00mm x 14.00mm)
Product Status Active
Ratings X2
Series EFX2S
Voltage Rating - DC 700V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 350V
Mfr Eaton - Electronics Division
Capacitance 1.8 µF