EGPA250ELL682MM40S
Chemi-Con
Product No:
EGPA250ELL682MM40S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 25V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Polarization Polar
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 1.634" (41.50mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 25 V
Ripple Current @ Low Frequency 3.5955 A @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 16mOhm @ 100kHz
Ratings AEC-Q200
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 125°C
Series GPA
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 4.23 A @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 6800 µF