EGXF250ELL512MU35S
Chemi-Con
Product No:
EGXF250ELL512MU35S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 5100UF 20% 25V RAD TH
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Polarization Polar
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 1.437" (36.50mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 25 V
Ripple Current @ Low Frequency 1.372 A @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.571" Dia (14.50mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 18mOhm @ 100kHz
Ratings AEC-Q200
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 125°C
Series GXF
Package / Case Radial, Can
Mfr Chemi-Con
Capacitance 5100 µF