EKMG100ELL103MLP1S
Chemi-Con
Product No:
EKMG100ELL103MLP1S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 10V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 10 V
Ripple Current @ Low Frequency 1.89 A @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Series KMG
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 2.0412 A @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 10000 µF