EKMH101VSN182MQ45S
Chemi-Con
Product No:
EKMH101VSN182MQ45S
Description:
CAP ALUM 1800UF 20% 100V SNAP
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.850" (47.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 100 V
Ripple Current @ Low Frequency 2.23 A @ 120 Hz
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.000" Dia (25.40mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 138mOhm @ 120Hz
Ratings -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Series KMH
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 2.676 A @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 1800 µF